چرا نمک صورتی در تمام جهان بیشترین طرفدار را در بین سایر نمک ها دارد؟ آن هم بیشتر در بین ثروتمندان! چرا نمک صورتی و آبی تنها برای صادرات استفاده می شوند و در اشکال مختلف خوراکی و دکوراتیو از پیشرفته ترین کشورهای جهان سر در می آورند.مهمترین سوال اینکه آیا از مضرات نمک تصفیه شده و سفید آگاهی دارید؟

مضرات نمک سفید یا نمک طعام

نمک طعام،سفره حاوی 97 to تا 99 of کلرید سدیم است. به همین دلیل است که آن را “مرگ یا سَم سفید” می نامند، اما همه ماجرا به میزان بالای کلرید سدیم نیست و مواد بسیار مضر دیگری نیز به نمک خوراکی اضافه می شود که در ادامه بیشتر راجع به آن توضیح خواهیم داد.

از این گذشته، میزان بیش از حد کلرید سدیم مشکلات جدی سیستم قلبی عروقی را به همراه دارد، به کلیه ها فشار وارد می کند و مایعات بدن را به تأخیر می اندازد. اما در واقع، رنگ طبیعی نمک سنگ بسیار تیره است، بنابراین به طور مصنوعی با استفاده از مواد شیمیایی در دمای بالا روشن می شود (به عنوان مثال ، نمک اضافی در دمای 650 درجه سانتی گراد خشک می شود و سپس مواد سفید کننده اضافه می شوند). به دلیل تصفیه نمک تبخیر شده با روش تبلور مجدد (خشک شدن در اجاق داغ با افزودن مواد شیمیایی خاص) ، تقریباً همه ترکیبات مفید نمک از بین می روند و میزان زیادی مواد مضر به آن اضافه می گردد.

مواد ضدجذب که به نمک معمولی اضافه می شوند مجاز هستند، اما در صورت تجاوز از استانداردها، و همچینین افرادی که میزان زیادتری نمک در طول روز استفاده می کنند، برای انسان سمی و خطرناک هستند. به عنوان مثال ، سدیم فروسیانید (E 535) یک ماده حاوی ترکیبات سیانید است. پتاسیم فروسیانید (E 536) ، مشتقات سیانید پتاسیم یا هگزاسیانوفرات پتاسیم ، فریسیانید پتاسیم ، فروسیانید کلسیم (E 538) – طبق استاندارد ، محتوای این مواد در نمک نباید از 20 میلی گرم بر کیلوگرم تجاوز کند. میزان آلومینوسیلیکات سدیم (E 554) در نمک نباید بیش از 10 گرم در کیلوگرم باشد.همه این مواد به نمک های سفید تصفیه شده اضافه می گردند.

و حالا اگر فکر می کنید که می توانید با جایگزینی نمک یددار مشکلات را حل کنید، عمیقا در اشتباه هستید: نمک های سفید تصفیه شده با ید به طور مصنوعی غنی شده است و به دلیل تأثیر دما در هنگام پخت، اثری از آن در ظروف شما باقی نمی ماند.

اما چاره چیست؟ نمک معمولی یا همان نمک سفید را با یک جایگزین سالم عوض کنید. رنگ صورتی و ترکیب مفید نمک صورتی به دلیل ماگمای آتشفشانی است که میلیون ها سال با اشباع عناصر کمیاب و مواد معدنی از کوه ها به آب دریا سرازیر شده است.

فواید و خواص نمک صورتی

ما لیستی از خواص مفید نمک صورتی را برای شما جمع آوری کردم تا در انتخاب صحیح آن شکی نداشته باشید:

نمک صورتی اغلب حاوی 84 ماده معدنی مختلف و عناصر کمیاب می باشد. در حقیقت ، این مواد معدنی به ویژه آهن هستند که به آن رنگ صورتی خاصی می دهند.نمک صورتی که به نمک هیمالیا معروف است زیرا یکی از بزرگترین معادن آن در نزدیکی هیمالیا قرار دارد، یک منبع منحصر به فرد از حداقل 25 ریز مغذی مفید است: حاوی آهن ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، مس و ید است که به شکل طبیعی در دل سنگ های معدی نمک حفظ می شوند. آنها 100 درصد در سطح سلولی، جذب بدن می شوند، بدون اینکه تغییری در روند متابولیسم ایجاد کنند. استفاده منظم از نمک صورتی تمام مواد معدنی و ریزمغذی های مورد نیاز بدن را تامین می کند.

نمک صورتی تمیزترین نمک جهان است  تنها به صورت دستی استخراج می شود و تحت عملیات حرارتی یا شیمیایی قرار نمی گیرد. با تشکر از این نمک مفید و زیبا، ذرات مفید به شکل اصلی خود، بدون ناخالصی های مضر وارد بدن شما می شوند.

خود شما مقایسه کنید: نمک طعام یا نمک سفید به روش شفت با استفاده از ماشینهای ترکیبی استخراج می شود،سپس نمک تبخیر شده با شستشو به شکل نمک تولید می شود. به عبارت دیگر ، هرچه نمک تصفیه و فرآوری کمتری داشته باشد، برای بدن مفیدتر است.

نمک صورتی یا همان نمک هیمالیا با ورود به بدن انسان یونهای تخلیه کننده پیوندهای مولکولی مضر رسوبات نمک، پلاکهای اسکلروتیک در رگهای خونی را تخلیه می کند. هنگامی که نمک صورتی تبخیر می شود، هوا با سدیم مفید اشباع می شود.

نمک صورتی بهترین راه برای پاکسازی بدن از مواد زائد شیمیایی و سموم است. محلول آن به طور موثری بدن را بازیابی می کند و پوست را جوان می کند.

استفاده از نمک صورتی متابولیسم آب و نمک را بازیابی می کند و تعادل آن را حفظ می کند، زیرا مانند نمک طعام (نمک سفید) مایع را در بافت ها حفظ نمی کند و علاوه بر این حاوی الکترولیت های ضروری است که از کم آبی بدن جلوگیری می کند.

نمک صورتی برای درمان بیماریهای سیستم اسکلتی عضلانی بسیار مفید است. استفاده از آن درد مفاصل را تسکین می دهد: توصیه می شود حمام گرم را با اضافه کردن نصف فنجان نمک استفاده کنید.

نمک صورتی هیمالیا یک راه عالی برای جلوگیری از مشکلات پوستی است. در درمان آکنه (التهاب غدد چربی)، بثورات آکنه ای شکل و حتی پسوریازیس استفاده می شود. نمک سموم را از اپیدرم خارج می کند، دارای خاصیت پاک کنندگی و لایه برداری منحصر به فرد است.

 نمک حمام همچنین به طور گسترده ای در زیبایی شناسی برای کاهش وزن استفاده می شود: نمک صورتی متابولیسم را بهبود می بخشد، به بدن کمک می کند تا چربی های اضافی را بسوزاند و مایعات را در خود نگه نمی دارد. علاوه بر این، اسکراب حاوی نمک صورتی با افزودن عسل یا قهوه به طور کامل پوست را تقویت کرده و جلوه ای ضد سلولیت در پوست ایجاد کرده و آن را محکم و صاف می کند. حمام با نمک صورتی برای بدن انسان آرامش بخش است و یک اثر درمانی کلی روی تمام بخش های بدن دارد.

نمک صورتی به عنوان یک روش درمانی منحصر به فرد، به نام اسپلوتراپی استفاده می شود. بیماران در غار نمک مخصوصی می مانند،که هوا با یونهای مفید توسط کریستال های سنگ نمک اشباع شده است. اسپلوتراپی وضعیت سیستم عصبی مرکزی را تثبیت می کند، آسم ، آلرژی را به طور موثر درمان می کند، خستگی را کاهش می دهد، خستگی مزمن و بی خوابی را برطرف می کند.

نمک صورتی یک راه عالی برای افزایش  سطح ایمنی بدن است. کریستال های آن به مبارزه با بیماری های تنفسی کمک می کنند.

جمع بندی بخش اول:

نمک بیشتر از کلرید سدیم تشکیل شده و به تنظیم فرآیندهای مهم در بدن کمک می کند. اثرات بالقوه مضر مصرف بیش از حد نمک باعث شده است بسیاری از مردم به جای آن از نمک هیمالیا صورتی استفاده کنند.زیرا نمک صورتی طبیعی و بدون مواد افزودنی و همچنین حاوی 25 الی 84 نوع ریز مغذی است.

نمک صورتی چگونه استفاده می شود؟

نمک صورتی دارای چندین کاربرد رژیمی و غیر رژیمی و بهداشتی است.

می توانید آن را بخورید یا با آن به پخت و پز بپردازید و یا در مصارف بهداشتی و یا در ابعاد بزرگ برای مصارف دکوراتیو استفاده نمایید.

به طور کلی، شما می توانید با نمک صورتی همه چیز درست کنید مانند نمک معمولی. آن را در سس ها و خوراک ها بریزید یا آن را به میز غذای خود اضافه کنید.

با این وجود، اگر می خواهید از استفاده افزودنی های نمک سفید معمولی خودداری کنید، نمک صورتی یک جایگزین طبیعی عالی است. اما در نظر داشته باشید که نباید در مصرف آن نیز زیاده روی کنید و در حد مصرف معمول روزانه و کاملا حساب شده برای شما فواید بسیار زیادی خواهد داشت.

اگر نگران میزان ید موجود در نمک سفید هستید، علاوه بر این که خود نمک صورتی میزان طبیعی از ید را در خود دارد اما کافیست در کنار آن از غذاهای دریایی و یا بسیاری از مواد خوراکی دیگر مانند سیب زمینی پخته، آلو خشک، تخم مرغ آب پز، ماست، موز، توت فرنگی و همچنین دنیایی از مواد مغذی طبیعی با توجه به رژیم غذایی خود استفاده کنید.

برخی از مردم نمک صورتی را به عنوان یکی از خالص ترین نمک های موجود توصیف می کنند و می گویند که دارای چندین مزیت برای سلامتی است.

چرا بدن به نمک نیاز دارد؟

سدیم یک ماده معدنی ضروری است که در نمک یافت می شود. بدن برای عملکردهای مختلف به این نیاز دارد.

بدن برای چه مواردی به نمک نیاز دارد:

انقباض و شل شدن ماهیچه ها

حفظ تعادل مایعات مناسب و جلوگیری از کم آبی بدن

ارسال تکانه های سیستم عصبی

جلوگیری از فشار خون پایین

سدیم کمتر در نمک صورتی

از آنجا که نمک صورتی اغلب دارای کریستالهای بزرگتر از نمک طعام است، از لحاظ فنی حاوی سدیم کمتری در هر قاشق چایخوری است و این مورد برای سلامتی کلی مفید است. همچنین طعم شورتری نسبت به نمک سفید طعام دارد، به این معنی که فرد می تواند از نمک کمتری در یک وعده برای رسیدن به طعم یکسان استفاده کند.

نمک طعام سفید معمولاً به شدت تصفیه شده و با مواد ضد انعقاد مخلوط می شود تا از تجمع آن جلوگیری شود، مانند آلومینوسیلیکات سدیم یا کربنات منیزیم.

کمکی برای هیدراتاسیون

برخی معتقدند که افزودن کمی نمک صورتی به وعده های غذایی یا نوشیدنی ها می تواند به بدن در دستیابی به تعادل مایعات مطلوب کمک کرده و از کم آبی بدن جلوگیری کند.

جمع بندی پایانی:

یک نکته کلی در رابطه با استفاده نمک ها میزان استفاده بهینه و به اندازه از آن ها می باشد.هنگامی که افراد بیش از نیاز خود سدیم دریافت می کنند، کلیه های آنها سعی می کنند مقدار اضافی را از طریق ادرار حذف کنند. اگر کلیه ها نتوانند سدیم کافی را حذف کنند، در مایع بین سلول ها، که به مایع بینابینی معروف است، تجمع می یابد.این باعث افزایش حجم آب و حجم خون می شود و فشار بیشتری بر قلب و عروق خونی وارد می کند.پس با اینکه نمک صورتی بسیار مفید است و دارای مواد مغذی زیادی می باشد اما در استفاده از آن به نیاز طبیعی بدن خود دقت کنید و از زیاده روی در مصرف جلوگیری نمایید.

برچسب‌ها:
  • احساس حضور
  • مهر 14, 1400
  • 1182 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − 6 =

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...