بیداری کندالینی: علائم، علل و نحوه پرورش انرژی کندالینی درون ما چگونه صورت می پذیرد و چگونه یوگای کندالینی را انجام دهیم؟ اگر به پاسخ این سوالات علاقه مند هستید در ادامه همراه ما باشید.

کندالینی چیست و چگونه بیدار می شود؟
بیداری کندالینی: علائم ، علل و نحوه پرورش انرژی کندالینی و همچنین یوگای کندالینی

کندالینی ، که در زبان سانسکریت به “مار پیچ خورده” ترجمه می شود، انرژی استراحت داده شده، مخفی و غالباً خاموش و پیچیده در پایه ستون فقرات است. هنگامی که بالا می رود یا بیدار می شود، می تواند باعث ایجاد تعدادی از تجربیات و علائم و شهود جدید در ما شود.
آنچه درمورد بیداری های کندالینی باید بدانید همگی اینجاست:

انرژی کندالینی:
کندالینی به عنوان یک انرژی نیروی حیات در نظر گرفته می شود، به این معنی که یک منبع اصلی قدرت داخلی است. همه ما آن را داریم، اما همه ما آن را با عنوان “بیدار کردن” یا دست یابی به آن قدرت تجربه نکرده ایم.
کندالینی آگاهی شماست “هر آنچه هستی ، فکر می کنی ، به یاد می آوری، می توانی تجسم کنی”این کندالینی است.
به طور سنتی تصور می شود کندالینی انرژی از جنس زنانه است (که گاهی اوقات Kundalini Shakti نامیده می شود) ، فقط زمانی می تواند آزادانه جریان یابد که چاکراهای فرد کاملاً شفاف و باز باشد.

اما بسیاری چاکراهای مسدود شده اجازه نمی دهند انرژی کندالینی جریان داشته باشد. باید بدانیم”چاکراها مانند دروازه های ابعاد ادراک هستند.”

چه عواملی باعث بیداری کندالینی می شود؟
حقیقت این است که هیچ پاسخی برای این سوال وجود ندارد. برای برخی، بیداری کندالینی می تواند پس از سالها تزکیه یک تمرین معنوی، انجام یوگا کندالینی، مدیتیشن و غیره اتفاق بیفتد. اما به همان خوبی و راحتی نیز می تواند خود به خود و بدون آموزش قبلی اتفاق بیفتد.به بدون هیچ آموزشی و این یک تجربه شهودی است.برخی ابزارها مراقبه مانند کاسه های تبتی و همچنین برخی سنگ های طبیعی دارای انرژی خاص نیز در این مسیر می توانند بسیار موثر باشند.

همانطور که کریشنا کور، معلم یوگا کندالینی در مصاحبه ای به mbg مجله توضیح می دهد، “کندالینی که در حال افزایش است یک امر اتوماتیک است که اتفاق می افتد و می تواند تحت هر نوع نظم معنوی، هر سبکی از یوگا اتفاق بیفتد.”
از طریق تمرین غنی سازی معنویت و دنیای درونی شما، ممکن است در نهایت چنان بی طرف و متعادل شوید “که بدانید در به مکانی کامل بیدار شده اید”.

علائمی که با بیداری کندالینی پشت سر می گذارید:
-شما از منیت و از حوزه مادی احساس آزادی دارید.
-شما در لحظه احساس سرخوشی می کنید و احساس آرامش بی نهایت دارید.
-شما از ماهیت دوگانه ذهن فراتر رفته و می توانید ببینید که ما آگاهانه واقعیت خود را ایجاد می کنیم.
-شما نسبت به تمام آنچه هست احساس عشق و شفقت می کنید و خود را به عنوان بخشی ذاتی از همه موجودات می شناسید.
-ذهن شما به طور محسوسی آرام تر است و دارای توانایی جدیدی برای تمرکز بر یک فکر همزمان است.
-ذهن شما قادر به مشاهده و تشخیص است (به لطف چاکرای تاج که باز شده است).
-مشکلات قدیمی و حتی آسیب های گذشته دیگر تأثیر مشابهی بر روی شما ندارند. شما آنها را به یاد می آورید، اما آنها دیگر شما را آزار نمی دهند.
-ممکن است احساسات جسمی لذت بخشی داشته باشید، مانند ارگاسم تمام بدن اما احساسی بیشتر از حس جنسی خواهید داست.
-شما بینش عمیق جدیدی در مورد زندگی خود دارید.
-شما از قدرت و وضوح تازه ای برخوردار هستید که به شما امکان می دهد بدون ترس تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید.
-خلاقیت در شما موج می زند.
-شما افزایش همدلی قابل توجهی دارید.
-بدن شما ممکن است بلرزد. (این ممکن است اتفاق بیفتد اگر کندالینی در حال افزایش باشد اما چاکراهای شما مشخص نیستند، بنابراین انرژی قادر به جریان نیست.)
-شما در ستون فقرات احساس گرما می کنید. (یکی از استادان کندالینی می گوید ، این یک نمونه از افزایش انرژی کندالینی است که کاملاً به درستی جریان نمی یابد.)
شما در خواب مشکل دارید. (این نمونه دیگری از مواردی است که می تواند اتفاق بیفتد هنگامی که کندالینی در بدن با چاکراهای کاملاً مشخص بالا می رود).
و اما جوانب مثبت و منفی بیداری کندالینی
موارد مثبت:
شما ممکن است به یک حالت سعادت و عشق قاطع برسید. ذهنی آرام داشته باشید.هر مشكلی با ذهنی روشن قابل حل است، ذهنی كه با ساختارهای طولانی پوشیده نباشد، زیرا همه اینها مانع رشد ما می شوند. شما ممکن است یک روشنگری معنوی را تجربه کنید و همچنین ممکن است خلاقیت و عطوفت را در مراحل بیداری افزایش داده باشید.


موارد منفی:
می توان انرژی کندالینی را به طور تصادفی و یا بدون آمادگی بالا برد. بیشتر ما چاكراهایی داریم كه بسیار شلوغ است. شما می توانید انرژی کندالینی خود را به طور تصادفی بالا ببرید، اما باعث افزایش هوشیاری شما نمی شود.
بیداری های کندالینی برای همه افراد متفاوت خواهد بود، و برخی می گویند که این تجربه برای آنها مانند تجربه یک سفر بد بوده است زیرا به آن آگاهی نداشتند.
در جسمی که چاکرای واضح ندارد، علائم بدنی ناخوشایند نیز ممکن است ایجاد شود، مانند اسپاسم بدن و احساس گرما.
بیداری کندالینی در مقابل بیداری معنوی.
تفاوت بین بیداری کندالینی و بیداری معنوی در حال حاضر دشوار است. همیشه نمی توان فهمید که آیا انرژی کندالینی ما در حال افزایش است یا ما تجربه یک نوع اتفاق معنوی متفاوت را داریم. ما می توانیم موارد بیداری کندالینی را داشته باشیم و سپس می توانیم مواردی از باز شدن چاکراهای فوقانی را نیز داشته باشیم.این موارد لزوما با هم مرتبط نیستند.یعنی این دو می توانند با هم متفاوت باشند و بستگی به میزان آگاهی افراد دارند.
باز شدن چاکراهای فوقانی می تواند در تحقق ناگهانی، بینش، ارتباط روحی، بینش روانی، تجارب احساس ناگهانی عشق از ناکجاآباد و موارد دیگر بروز کند.اما این لزوماً به معنای کندالینی نیست.
به بیان ساده، بیداری کندالینی را می توان به عنوان نوعی بیداری معنوی طبقه بندی کرد، اما بیداری معنوی همیشه مربوط به کندالینی نیست.

روش هایی برای پرورش انرژی کندالینی خود:
نباید هدف شما از تلاش برای “دستیابی به” بیداری کندالینی باشد. بلکه “هدف” ، به اصطلاح ، باید صرفاً تبدیل شدن به یک فرد کاملاً واقعی و زندگی در لحضه باشد. اگر انرژی کندالینی شما افزایش یابد یا حتی نیابد، شما همچنان با پرورش معنویت خود به خود خدمت بزرگی می کنید.

این موضوع اغلب ایده خوبی نیست که مردم بخواهند کندالینی را به تنهایی بیدار کنند. برای 99.9٪ از ما، وقتی سعی می کنیم کندالینی را به تنهایی و بدون آموزش و پرورش چاکراهای بالایی بیدار کنیم، اغلب افراد سفت شدن بدن را احساس می کنند، آنها در پشت خود، در ستون فقرات احساس گرما می کنند، آنها انواع واکنشهای جسمی را دارند.پس این شیوه درست نیست. این اتفاق زمانی رخ می دهد که کندالینی بیدار می شود “اما از چاکراها عبور نمی کند.

موارد زیر برخی از راه هایی است که می توانید معنویت و آگاهی خود را به طور کلی پرورش دهید:
با چاکراهای دوم و سوم کار کنید و آنها را آموزش دهید: این دو چاکرای (شبکه خاجی و خورشیدی) بر اساس منطق و احساسات بنا شده اند. آنها نیاز به رفع انسداد دارند تا بتوانیم وارد فضای قلب خود شویم، جایی که شروع به فراتر رفتن از مواد و ورود به حالت معنوی می کنیم.
پرورش چاکراهای بالایی: رفع انسداد این چاکراها (قلب ، گلو ، چشم سوم و چاکراهای تاج) ممکن است دشوار باشد و بهتر است فقط به پرورش آنها بپردازید. غالباً ، اگر هدف خواستن یا جستجوی چیزی باشد می تواند آن را بسیار بیشتر از دسترس خارج کند.

مدیتیشن کنید: تسلیم ذهن یعنی آرام کردن ذهن و تمرین تمرکز ذهن بسیار مهم است. به شما این امکان را می دهد که به مکانی از سکون ذهنی برسید، جایی که وضوح ذهنی داشته باشید و جریان درونی بیشتری وجود داشته باشد.
یوگا انجام دهید: مطمئناً اگر می خواهید انرژی کندالینی را در ذهن داشته باشید یوگای کندالینی بارزترین انتخاب خواهد بود، اما هر نوع از یوگا می تواند به شما در سفر معنوی کمک کند.
پرورش عشق: احساس عشق مهم است ، اما عشق دادن در نهایت به ما کمک می کند تا مقدار بیشتری از آن را پرورش دهیم. برای انجام این کار، مراقبه مهربانی را امتحان کنید.
کار با صدا: صدا ارتباط نزدیکی با چاکرای گلو دارد. ارتعاش، بهبود صدا، موسیقی و حتی ذکرهای مختلف همه روش های کار با قدرت صدا هستند.
تانترا: بسیاری از افراد ادعا می کنند که از طریق تانترا تجربه بالندگی کندالینی را تجربه کرده اند، چه این یوگای تانترا باشد یا جنس تانتریک. در تانترا همه چیز در مورد بافتن انرژی مردانه و زنانه است.

جستجو اغلب بزرگترین سد راه هر سفر معنوی است. اگرچه بیداری های کندالینی می تواند عرفانی و شگفت انگیز به نظر برسد، اما اگر آماده نباشید می تواند طاقت فرسا باشد. بنابراین اگر برای یک تجربه جدید میل و کنجکاوی دارید ، سعی کنید این میل را کنار بگذارید. در عوض ، روی هدف غنی سازی زندگی خود و بدون داشتن هیچ هدفی تمرکز کنید. اگر این کار را انجام دهید، در هر صورت برنده خواهید شد.

حالا در ادامه، یوگا کندالینی چیست و چه فوایدی دارد؟
یوگا کندالینی نوعی یوگا است که شامل ذکر گفتن، آواز خواندن، تمرینات تنفسی و حالت های تکراری است. هدف آن فعال کردن انرژی کندالینی یا شاکتی است. این یک انرژی معنوی است که گفته می شود در پایه ستون فقرات شما قرار دارد.
همانطور که یوگا کندالینی این انرژی را بیدار می کند، قرار است آگاهی شما را افزایش دهد و به شما کمک کند از منیتان عبور کنید. گاهی اوقات، این تمرین “یوگای آگاهی” نیز نامیده می شود.

یوگا کندالینی 
گرچه یوگای کندالینی در سراسر جهان انجام می شود، اما منشا آن مشخص نیست. مفهوم انرژی کندالینی قرن هاست که وجود داشته و در متون بودایی باستان از سال 1000 پیش از میلاد ذکر شده است.


نکته جالبی که شاید به آن توجه نکرده اید اینکه نماد کندالینی حتی در نماد و سمبل پزشکی و داروسازی نیز آمده است،همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم اصطلاح “کندالینی” از واژه سانسکریت “kundal” آمده است که به معنی “دایره” است. همچنین به مار پیچ خورده اشاره دارد. و طبق گفته پزشکان قدیم، انرژی کندالینی مانند آن مار پیچ خورده است: در ته ستون فقرات شما نشسته، خوابیده و بدون مشکل است.
یوگا کندالینی برای فعال کردن این انرژی انجام می شود ، که به آن اجازه می دهد تا به سمت بالا و از طریق چاکراهای ستون فقرات شما حرکت کند.

 

در یوگا ، چاکراها هفت مرکز انرژی در بدن شما هستند. آنها عبارتند از:
چاکرای ریشه ای
چاکرای خاجی
چاکرای شبکه خورشیدی
چاکرای قلب
چاکرای گلو
چاکرای چشم سوم
چاکرای تاج
با افزایش انرژی کندالینی ، اعتقاد بر این است که به تعادل این چاکراها کمک می کند و به سلامت معنوی شما کمک می کند.گفته می شود که تمرین منظم، یوگای کندالینی منجر به روشنگری معنوی می شود. این “بیداری کندالینی” نامیده می شود.در زمان مراقبه می توانید برای افزایش سطح انرژی و همچنین پاکسازی محیط خود از برخی موارد مانند رودراکشا، کاسه ها تبتی و همچنین آویزهای سنگ طبیعی نیز استفاده نمایید.

تفاوت آن با انواع دیگر یوگا چیست؟
در مقایسه با سایر اشکال یوگا، یوگا کندالینی یک تمرین معنوی است. این هنوز شامل حرکات بدنی است، اما تمرکز اصلی آنها نیست. این مثلاً با یوگای هاتا یا وینیااسا متفاوت است که هر دو حول حالت های بدنی می چرخند.
یوگای کندالینی نیز شامل حرکات تکراری است. در حالی که انواع دیگر یوگا همراه با نفس شما جریان دارند، یوگای کندالینی ذکر ، آواز ، حرکات و تنفس را با الگوهای خاص ترکیب می کند.
تنفس ، مانترا ، کریاس و مودرا

یوگای کندالینی از شش جزاصلی تشکیل شده است که به ترتیب زیر انجام می شود:
شعار افتتاحیه هر کلاس با یک شعار آغازین، که آن به تنظیم نیز معروف است، شروع می شود.
پرانایاما یا گرمی تمرینات تنفسی به نام پرانایاما و بعضی اوقات نیز حرکات کششی ستون فقرات را انجام خواهید داد. هدف پرانایاما تمرین کنترل نفس است.
کریا دنباله ای از وضعیت ها، پرانایاما، مودرا (موقعیت دست)، صدا و مراقبه است. طول و شدت کرییا به مربی شما بستگی دارد. آرامش این کار به بدن و ذهن شما اجازه می دهد تا اثرات کریا را جذب کند. در نهایت کلاس با یک شعار پایانی به پایان می رسد.

چه فوایدی دارد؟
یوگای کندالینی دارای چندین مزیت علمی و شهودی است. بیایید با دقت بیشتری به آنها نگاه کنیم

رفع استرس و اضطراب
یوگای کندالینی مانند سایر اشکال یوگا می تواند به رفع استرس و اضطراب کمک کند.
در یک مطالعه کوچک 2017 از یک منبع معتمد شرکت کنندگان پس از انجام یوگا کندالینی، بلافاصله از استرس رهایی یافتند. این تأثیر بعد از 3 ماه تمرین ادامه یافت.
به همین ترتیب، یک مطالعه در سال 2018 مشخص کرد که 8 هفته یوگا کندالینی سطح اضطراب شرکت کنندگان را کاهش می دهد. محققان نتیجه گرفتند که یوگا کندالینی ممکن است یک گزینه درمانی موثر برای افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی باشد.

عملکرد شناختی را بهبود می بخشد
در یک آزمایش کنترل شده معتبر در سال 2017 ، محققان 81 شرکت کننده را با اختلال شناختی خفیف بررسی کردند. شرکت کنندگان به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه یوگا کندالینی را تمرین کردند، در حالی که گروه دیگر به مدت 12 هفته آموزش تقویت حافظه را گذراندند.
در حالی که هر دو گروه در پایان مطالعه پیشرفت قابل توجهی در حافظه خود نشان دادند، فقط گروه کندالینی بهبودهای کوتاه مدت و بلند مدت در عملکرد اجرایی خود نشان دادند. این شامل مهارتهایی مانند استدلال، حل مسئله و انعطاف پذیری شناختی است.
علاوه بر پیشرفت های شناختی ، گروهی که یوگا کندالینی را تمرین می کردند در پایان مطالعه علائم افسردگی کمتری نیز داشتند.

درک خود را تقویت می کند
یک مطالعه کوچک دیگر در سال 2017 نشان داد که یوگا کندالینی ممکن است باعث بهبود مثبت بدن و پذیرش خود شود. این مزایا در 9 زن مبتلا به بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی مشاهده شد.
به گفته محققان، یوگا کندالینی ممکن است با بهبود درک از خود و خودپسندی به درمان اختلالات پرخوری عصبی کمک کند.

روشنگری معنوی
اعتقاد بر این است که با بیدار شدن انرژی کندالینی، ارتباط معنوی بیشتری با خود و دیگران برقرار می کنید. این فواید از نظر علمی اثبات نشده است اما در عوض با شهود حکایتی پشتیبانی می شود.
مزایای ادعایی و شهودی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
همدلی بیشتر
افزایش خلاقیت
کاریزما بهبود یافته است
افزایش انرژی
صلح داخلی

اگر دوست دارید یوگا کندالینی را امتحان کنید، ممکن است بخواهید با این ژست های مناسب افراد مبتدی شروع کنید.

ژست لوتوس
لوتوس ژست پایه نشسته است. در این حرکت اگر در این ناحیه باسن احساس خشکی و سفتی داشته باشید، ممکن است احساس بدی در اجرای آن داشته باشید. اگر مشکلی در مفصل ران دارید ، به آرامی حرکت کنید و از حالت های ضربه ای و یک باره اجتناب کنید.
اجرای ژست لوتوس یا همان نیلوفر آبی:
با پاهای کشیده روی زمین بنشینید. ستون فقرات خنثی را حفظ کنید.
زانوهای خود را به سمت خارج خم کنید، پاها را به سمت بدن خود بیاورید ، گویی که می خواهید در حالت ضربدری بنشینید.
پای چپ خود را در بالای ران راست قرار دهید. سپس، پای راست خود را در بالای ران چپ قرار دهید.
هنگام لوتوس استنشاق و بازدم عمیق داشته باشید، مگر اینکه مربی شما را مجبور به انجام پرانایاما کند.

ژست کبرا
گفته می شود این ژست انرژی کندالینی شما را فعال می کند. در اینجا نحوه انجام این کار را بخوانید:
دراز بکشید و پاها را به هم فشار دهید. قسمت بالایی پاها را روی زمین قرار دهید.
کف دست خود را زیر شانه های خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که انگشتان شما به سمت جلو و آرنج ها موازی یکدیگر هستند.
استنشاق کنید سر و تنه را بالا آورده و پایین بدن را به زمین فشار دهید.
دستان خود را صاف کنید، قفسه سینه و معده خود را بلند کنید. شانه ها را پایین و عقب بیاورید.
کبرا را تا 30 ثانیه نگه دارید و نفس عمیق بکشید. نفس خود را بیرون دهید و به حالت اولیه برگردید.

ژست آرچر
تصور می شود آرچر باعث می شود شما مانند یک جنگجو احساس اعتماد به نفس کنید. برای انجام این ژست:
صاف بایستید، در حالی که پاها را کنار هم قرار داده اید. پای راست خود را به سمت خارج بچرخانید، حدود 45 درجه.
پای راست خود را به عقب بردارید، پای خود را صاف کنید. زانوی چپ خود را خم کنید ، اما مطمئن شوید که از پای چپ شما عبور نمی کند.
بازوها را تا ارتفاع شانه دراز کنید. هر دو دست را به صورت مشت درآورید و انگشت شست خود را به سمت بالا نشان دهید.
بالاتنه را به سمت چپ بچرخانید. به طور همزمان آرنج راست را خم کرده و مشت راست را به سمت زیر بغل راست خود بیاورید.
در حالی که این وضعیت را برای 2 تا 3 دقیقه نگه دارید ، به جلو نگاه کنید و نفس عمیق بکشید.
سپس طرف چپ را تغییر دهید ، در حالی که پای چپ خود را به عقب و بازوی چپ را خم کرده اید، و در حالی که نفس عمیق می کشید 2 تا 3 دقیقه دیگر نگه دارید.

آیا یوگا کندالینی بی خطر است؟
یوگای کندالینی ، مانند همه یوگا ، باید با رعایت ایمنی انجام شود.
چه افرادی باید احتیاط بیشتری داشته باشند:
کسانی که مشکلات تنفسی دارند
اگر درد مفصل داشته باشید
اگر مصدومیت داشته باشید
اگر مشکلات تعادل دارند
اگر باردار هستند

برای این افراد این به معنی عدم انجام یوگا نیست اما باید از مربی خوبی مشورت بگیرید و با مراقبت بیشتری به انجام یوگا بپردازید.اگر مطمئن نیستید که کندالینی برای شما بی خطر است، با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید آیا اقدامات احتیاطی را باید انجام دهید یا گزینه ورزش ایمن تری برای آزمایش وجود دارد.

برچسب‌ها:
  • احساس حضور
  • مرداد 7, 1400
  • 170 بازدید

2 دیدگاه برای “کندالینی چیست و چگونه بیدار می شود؟”

    • سلام بزرگوار.همانطور که در مطلب خدمتتون توضیح داده شد و همچنین از زبان اساتید بزرگ این کار نیز نقل شد بیشتر روال پیشرفت شما شهودی هست و تغییر احساسات منفی به مثبت و همچنین خارج شدن از حالت منیت خود نشانه هایی از بیداری کندالینی هست اما دقت داشته باشید که این لزوما نشانه قطعی نیست و اینکه در روال انجام نباید در فکر مقصد باشید و تنها باید با در لحضه بودن و مراقبه از حس همان لحضات استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *