آیا زمان مدیتیشن می تواند در نتایجی که از تمرینتان می گیرید تفاوتی ایجاد کند و کیفیت مدیتیشن را ارتقا دهد؟چرا مدیتیشن به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی افراد موفق و بزرگ جهان تبدیل شده است؟

اصلا می دانید چرا اینقدر مدیتیشن مهم است؟ به نحوی که هر روزه در سراسر جهان از مربی های معنوی تا پزشکان متخصص به تمامی اقشار آن را پیشنهاد می دهند.در قدیم مدیتیشن شیوه ای خاص برای اقشاری خاص به حساب می آمد و تنها بخش محدودی از جوامع با آن آشنایی داشتند.اما امروزه مراقبه و مدیتیشن برای تمامی افراد در جایگاه های متفاوت پیشنهاد می شود و همه سلیقه های فکری با آن موافق هستند.

دلیل آن منطقی است، چون مدیتیشن فهرست بلند بالایی از مزایا را به کاربران خود ارائه می دهد آن هم تنها با صرف چند دقیقه در 24 ساعت شبانه روز.یعنی تنها با طی چند دقیقه و با حک کردن مقدار اندکی زمان در ذهن خود قسمت اعظم آرامش درونی خود را به دست می آورید و از تنش های بسیار بزرگ زندگی امروزی فاصله می گیرید. زندگی نامه و یا برنامه روزانه معروف ترین افراد جهان را هم اگر مطالعه کنید قطعا همیشه جایی برای مراقبه و مدیتیشن در آنها خواهید یافت زیرا به خوبی از قدرت مدیتیشن آگاهی دارند.

تحقیقات بسیار معتبری در جهان وجود دارد که نشان می دهد تمرین مراقبه می تواند کاهش دهنده موارد زیر باشد:

اضطراب

افسردگی

فشار خون

بیخوابی

علائم سندرم روده تحریک پذیر

کاهش علائم بسیاری از بیماری ها

افزایش سرعت بهبودی در برخی بیماری ها

حالا بر می گردیم به سوال ابتدایی که آیا زمان خاص و یا بهتری در روز برای مدیتیشن وجود دارد؟

مونیک درفوس، تمرین‌کننده گونگ و مربی کوندالینی یوگا دارای گواهینامه KRI، می‌گوید که یوگی ها به زمان ایده‌آل برای تمرین یوگا و مدیتیشن به عنوان ساعت‌های خاص یوگا و مدیتیشن قبل از طلوع خورشید است. درفوس می گوید که انرژی بیشترین حمایت را از کار معنوی شما دارد و یک سکون منحصر به فرد وجود دارد که آن را تنها قبل از طلوع خورشید لمس می کنید.

اگرچه این روال بخشی از زندگی بسیاری از افراد است، اما باید دانیم این شیوه برای همه مناسب نیست و باید به سبک زندگی خود دقت کنید. او گفت: (با یک سبک زندگی پرمشغله، هر زمانی که بتوانید مدیتیشن کنید زمان خوبی است.)

اما سحرخیزی و مدیتیشن یک راه عالی برای شروع و پایان روز و یک استراحت عالی در طول روز است، و در کمتر از 3 دقیقه، می توانید مزایای آن را تجربه کنید.

ارین دوپلت، کارشناس مدیتیشن، می‌گوید زمانی که در هند زندگی می‌کرده، بسیاری از استادانی که با آنها درس می‌خواند،اجرای تمرین مدیتیشن را در صبح تشویق می‌کردند حدود ساعت 3 تا 6 صبح. دوپلت گفت که می تواند در این ساعات بدون وقفه به انرژی جهان متصل شود.

در حالی که او پیشنهاد می کند اگر برای شما جالب به نظر می رسد، حتما آن زمان را امتحان کنید،اما در عین حال او همچنین اشاره می کند که تعبیر امروزی این است که بر اساس ریتم طبیعی شبانه روزی خود مراقبه کنید یعنی زمانی که شما در آن راحت هستید و می توانید ذهن خود را متمرکز نمایید و از حضور در لحضه لذت ببرید. او گفت: برای برخی ساعات بیداری متفاوت با باقی افراد است و دلیل آن می تواند شغل و یا تغییر ساعت بیولوژیک خواب در اثر مرور زمان باشد.”برای برخی افراد، این به معنای مدیتیشن اول صبح هنگام بیدار شدن بدنشان است،و برای برخی دیگر نیز حدود ساعت 2 تا 3 بعد از ظهر است، که دوره ای است برای منحنی کاهش انرژی طبیعی.”پس این موضوع برای همه یکسان نیست و هر شخص می تواند در ساعت مورد نظر خودش مدیتیشن را انجام دهد.

اما به طور معمول، داپلت مشتریان خود را تشویق می کند که اول صبح مدیتیشن کنند تا انرژی آرام و ارتباط را در طول روز به ارمغان بیاورند.

مدیتیشن قبل از ورزش بهتر است یا بعد از ورزش؟

ترکیب تمرین مداوم مدیتیشن با ورزش منظم راهی عالی برای تقویت سلامت کلی جسمی، عاطفی و روانی شماست. با این حال، اطمینان از اینکه این دو مکمل یکدیگر هستند، کلیدی برای به حداکثر رساندن مزایا است.

درفوس در حالت ایده‌آل می‌گوید مدیتیشن بعد از یوگا و تنفس بهتر است زیرا این تمرین‌ها سیستم عصبی را متعادل می‌کنند و انرژی ظریف شما را تحریک می‌کنند. با این حال، اگر یوگا یا نفس کشیدن کاری نیست که انجام دهید، او توصیه می کند بعد از ورزش تمرین مدیتیشن را انجام دهید.. درفوس می گوید: “با مدیتیشن بعد از ورزش شما استرس را رها خواهید کرد و ذهن شما کمتر پریشان خواهد شد.”

به‌علاوه، داپلت می‌گوید وقتی ماهیچه‌هایمان را خسته می‌کنیم، راحت‌تر می‌توانیم بی‌حرکت بنشینیم و به سمت یک تمرین مراقبه با کیفیت حرکت کنیم.همچنین مدیتیشن بعد از ورزش می تواند از ذهن شما در حرکت عمیق تر به تمرین حمایت کند.

نکاتی برای مدیتیشن بهتر

هنگام یادگیری یک مهارت جدید، مانند مدیتیشن، داشتن یک پایه محکم مهم است. درک چگونگی مدیتیشن به همان اندازه مهم است که بدانیم چرا خود تمرین بسیار مفید است.

برای اینکه سفر خود را برای شروعی عالی آغاز کنید، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما در مدیتیشن بهتر کمک می کند:

یک فضای آرام تعیین کنید. تمرین مدیتیشن در یک فضای آرام ایده آل است، به خصوص اگر مبتدی هستید. هنگامی که یک فضای آرام را مشخص کردید، مطمئن شوید که تلفن، رایانه یا هر وسیله الکترونیکی دیگری که اعلان می فرستد را خاموش کنید.

وضعیت خود بررسی کنید. در حالی که هیچ قانون سخت و سریعی برای مدیتیشن وجود ندارد، Derfuss می گوید که وضعیت صحیح بدن ضروری است. او گفت: «چه روی لبه تخت بنشینید یا روی صندلی بنشینید و پاهایتان را محکم روی زمین بگذارید یا حالت بهتر این است که روی یک بالشتک مدیتیشن این کار را شروع کنید، در هر صورت صاف بنشینید تا انرژی بتواند به راحتی به سمت ستون فقرات حرکت کند.»

مدیتیشن چیزی است که با گذشت زمان در آن بهتر می شوید. در حین یادگیری این تمرین، ممکن است دچار اضطراب و بی قراری شوید. با گذشت زمان، یاد خواهید گرفت که چگونه این احساسات را مدیریت کنید تا ذهنتان درگیر آنها نشود. مهمترین چیز این است که صبور باشید، آهسته شروع کنید و زمانی که احساس راحتی بیشتری در تمرین دارید به زمان آن اضافه کنید.

هر روز در زمان مشخصی مدیتیشن کنید. برای کمک به تبدیل شدن مدیتیشن به یک عادت، هر روز در زمان مشخصی در برنامه خود فضا و زمانی ایجاد کنید و متعهد شوید که آن را دنبال کنید و متمرکز باشید.

قدم بزنید و مدیتیشن کنید. با پیشرفت تمرین، پیاده روی را با مدیتیشن ترکیب کنید. با 15 دقیقه پیاده روی شروع کنید. روی تنفس، حرکت پاها و صداهای اطرافتان تمرکز کنید. وقتی متوجه سرگردانی ذهن خود شدید، یکی از آن احساسات را انتخاب کنید تا دوباره روی آن تمرکز کنید. این به شما کمک می کند که دوباره متمرکز شوید.

یک برنامه مدیتیشن را امتحان کنید. چه در مدیتیشن تازه کار باشید و چه سال‌ها تمرین کرده‌اید، یک برنامه مدیتیشن می‌تواند به شما در ایجاد یک عادت کمک کند که تمرین خود را به سطح عمیق‌تری منتقل کند.

چرا یافتن زمان برای مدیتیشن مهم است

یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می گوید اگر نمی توانید 10 دقیقه در روز برای مدیتیشن پیدا کنید، احتمالاً به 20 دقیقه زمان نیاز دارید. به عبارت دیگر، اگر زندگی آنقدر شلوغ است که نمی‌توانید 10 دقیقه را با هوشیاری و حضور سپری کنید، احتمالاً این نشانه‌ای است که باید مکث کنید و اولویت‌هایتان را دوباره ارزیابی کنید.

ممکن است لازم باشد در برخی از زمینه‌های زندگی‌تان عقب‌نشینی کنید تا جایی برای فعالیت‌های ارزشمندتر و سالم‌تر باز کنید.مانند مراقبت از ذهن‌تان. اگر دائماً تحت تأثیر افکار و احساسات دشوار هستید، چگونه می توانید انتظار داشته باشید که استرس ناشی از بسیاری از تعهدات و مسئولیت ها را مدیریت کنید؟

اولویت ندادن به ذهن ما می تواند بر زندگی ما تاثیر منفی داشته باشد. روانشناسان دانشگاه هاروارد دریافتند که مردم تقریباً 47 درصد از ساعات بیداری خود را غرق در فکر هستند. این سرگردانی مداوم ذهن عامل مستقیم انواع بسیاری از ناراحتی است. فکر کردن در مورد چیزهایی که در گذشته اتفاق افتاده است، ممکن است در آینده اتفاق بیفتد یا ممکن است هرگز اتفاق نیفتد تقریباً در نیمی از مواقع می تواند آسیب جدی به سلامت روان وارد نمایید.

به هر حال، شما هر روز برای چیزهای زیادی به ذهن خود متکی هستید. فکر کردن، خلاق بودن، حل مشکلات، تعامل با دیگران و بسیاری از موارد دیگر.

در واقع شما مدیون ذهن خود هستید که زمانی برای مدیتیشن پیدا کنید تا بتوانید درک لحظه حال داشته باشید و توانایی انجام بهترین عملکرد را در هر کاری که انجام می دهید داشته باشید.

نه تنها این، بلکه هزاران مطالعه نشان می دهد که مراقبه ذهن آگاهی می تواند مزایای قابل توجهی بر سلامت ذهنی، جسمی و عاطفی از جمله کاهش استرس، ترویج خواب سالم و آرام، افزایش تمرکز و پرورش شفقت و مهربانی ما داشته باشد.

از طریق مدیتیشن، در واقع می‌توانید مغز خود را برای تقویت ویژگی‌های مثبت مانند تصمیم‌گیری و شفقت، دوباره سیم‌کشی کنید و ویژگی‌های منفی مانند ترس و اضطراب را کاهش دهید. بنابراین، با اضافه کردن مدیتیشن به لیست کارهای خود، در نهایت مقداری از استرس و هرج و مرج را از بین می برید.

در پایان یک توصیه موثر برای شما داریم تا مدیتیشن را به یک عادت دورنی و همیشگی تبدیل کنید. شما می توانید به سراغ لنگرهای ذهنی بروید. ابتدا یک نمونه لنگر ذهنی آشنا را برای شما مثال می زنیم و بعد نحوه استفاده از آن در مدیتیشن برای شما واضح خواهد شد.شما یا شب ها بعد غذا و قبل از خواب و یا صبح ها بعد از صبحانه و قبل از بیرون رفتن از خانه برای خود یک لنگر ساخته اید و آن مسواک زدن است. یا قبل از بیرون رفتن از خانه یک لنگر ذهنی دارید و چیزی نیست جز چک کردن چهره و ظاهر لباس در آیینه.پس برای مدیتیشن نیز یک لنگر ذهنی بسازید، مثلا به خود بگویید هر روز صبح قبل از صبحانه برای شادابی بیشتر باید 3 دقیقه مدیتیشن کنم و یا از آن راحت تر این مورد را به بعد از شستن صورت خود موکول کنید و به عادتی مانند مسواک زدن تبدیل کنید .اگر مشغله کاری دارید اصلا ایرادی ندارد آن را به میانه روز و یا شب موکول کنید و آن را به یک عادت همیشگی خود گره بزنید تا دیگر نتوانید با بهانه ای جای آن را با چیزی عوض کنید. تنها بعد از یک ماه نتایج شگفت انگیز مدیتیشن را در زندگی خود و روابط خود مشاهده کنید. دقت داشته باشید که مراقبه و مدیتیشن تنها در بلند مدت تاثیرگذار خواهد بود و هرچه بیشتر پیشرفت کنید لذت زندگی را دو چندان احساس خواهید نمود.


شاید به این دوره علاقه مند باشید : دوره راهنمای بیداری (شما در این دوره با خود حقیقی تان آشنا می شوید و راه برقراری ارتباط با حقیقت وجودتان را به صورت عملی فرا خواهید گرفت.برای اطلاع از جزییات این دوره روی متن نام دوره کلیک کنید.)

  • احساس حضور
  • فروردین 24, 1401
  • 58 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *