steps-and-exercises-of-self-awareness

اگر به دنبال خودشناسی و رسیدن به آرامش درونی هستید ابتدا به مفهوم خودآگاهی فکر کنید.آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چه زمانی بهترین ایده های زندگی شما یه ذهنتان رسیده است؟ مثلا ممکن است آن لحضه در آن قدم زدن در خیابان یا یک پارک باشید و یا شاید در خانه روی مبل نشسته اید یا زمانی که با یک گربه بازی میکنید و هزاران نمونه متفاوت دیگر.اما نکات مشترکی در همگی آنها وجود دارد! بله نکته هایی که یکی از آنها حضور در لحضه است.یعنی در آن لحظات خاص هیچ فکری ذهن شما را به خود مشغول نکرده و در لحضه حال حضور دارید.اگر به این موضوع علاقه دارید تا بهتر و بیشتر خودتان را بشناسید و از زندگی لذت بیشتری ببرید در ادامه این مطلب جالب همراه ما باشید.

مراحل خودآگاهی و خودشناسی:

مرحله 1: آگاهی از مغز و ذهن
“خودآگاهی عبارت است از نگاهی صادقانه به زندگی خود بدون هیچ وابستگی به درست و غلط بودن، خوب یا بد بودن آن است.”(دبی فورد)
پس از این توصیف زیبا از دبی فورد شاید بهتر با فرآیند خودآگاهی آشنا شده باشید اما هنوز در ابتدای راه هستیم.آری با پریدن میان سوالات راجع به خود فرآیند خودآگاهی با مغز آغاز می شود.با تجربه یک لحضه جدید در زندگی یا خواندن مقاله ای مشابه این مطلب باعث می شود مغز شما ناگهان از وجود خودتان و حضور در لحضه آگاه شود.

چگونه آن لحظه خاص را پیدا کنیم؟
زنده و در لحضه کارها را انجام دهید، چیزهای جدید را تجربه کنید و از محیط اطراف خود الهام بگیرید. یا به سادگی مدیتیشن کنید و به مدت 5 دقیقه روی مغز و خود تمرکز کنید.نیاز نیست حتما به چیز خاصی فکر کنید، مثلا تنها کافیست روی حضور مغز خود در زمان مدیتیشن تمرکز کنید.هدف در لحضه بودن است.
شاید قبل از انجام آن ساده به نظر برسد اما پس از شروع میبینید که پنج دقیقه خالی نگه داشتن ذهن از افکار روزانه کار بسیار دشواری است. اما نا امید نشوید در تکرار دفعات می توانید آن را به راحتی انجام دهید.
در تمرین های بعدی تماما تمرکز خود را روی وجود مغز خود بگذارید و شروع کنید به پذیرفتن اینکه مغز شما وجود دارد و می توانید از آن به روش هایی استفاده کنید که هرگز تصور نمی کردید.

steps-and-exercises-of-self-awareness

 

مرحله 2: آگاهی از بدن
روزانه اکثر اقدامات ما در بدن به صورت خودکار و مانند یک خلبان خودکار انجام می پذیرد که بسیار عالی است. این امر انرژی ذهنی و زمان زیادی را برای ما ذخیره می کند. یعنی مثلا شما فکر و محاسبه ای برای انجام کارهای بدنی مانند بلند کردن یک شی سنگین یا غذا خوردن انجام نمی دهید و همگی کاملا اتوماتیک انجام می پذیرد.اما زمانی که پس از مرحله اول توانستید مغز خود را با هوشیاری از وجود آن سوپرشارژ کنید، مرحله بعدی آگاهی از بدنتان است که به شما قدرت فوق العاده حواس می دهد.
می توانید کوچکترین نسیم سردی را روی ساعد خود احساس نمایید یا فشار ناگهانی را در گردن و ماهیچه های خود به وضوح بسیار بالاتر از قبل حس کنید.شما شروع می کنید به متوجه شدن تمام این احساسات کوچکی که قبلا اصلا به آن فکر نمی کردید و یا متوجه آن نبودید و هر حرکتی در بدن خود را با قصد و برنامه ذهنی خود انجام می دهید نه ناخودآگاه.دقت کنید این یک تمرین است و کاری دائمی نیست.
این کار را با نگاهی طولانی به آینه انجام دهید. به خودت نگاه کن. روی همه چیز تمرکز کنید، عیب ها و کمالات خود را ببینید. آگاه باشید که در کجای زندگی هستید، در چه وضعیتی هستید.
آگاهی از بدن خود می تواند به شما کمک کند تا به درستی فکر کنید و تصمیمات بهتری بگیرید. به شما این امکان را می دهد که با خودتان صادق باشید. به شما این امکان را می دهد که خودتان را برای آنچه هستید و مهمتر از آن چیزی که هستید بپذیرید.

مرحله 3: آگاهی از محیط اطراف
مرحله بعدی آگاهی یک تغییر عظیم است. محیط اطراف شما احتمالا بازتابی از خودتان است. اگر اتاق شما نامرتب است، احتمالاً نشان دهنده یک آشفتگی داخلی است. اگر اتاق شما کاملاً مرتب است، ممکن است نشان دهد که شما هم مانند من یک کمال گرا هستید.
آگاهی از محیط اطراف معمولاً با ذهن آگاهی همراه است. این یک مهارت عالی است که همراه با آگاهی است. با این حال، آگاهی از محیط اطراف به شما این آگاهی را می دهد که کنترل اطراف خود را در دست دارید. شما می توانید نه تنها به اتاق خود بلکه به کل جهان بدون هیچ فیلتری نگاه کنید. با یک چشم انداز روشن، که در آن اجرای جاه طلبی های مثبت شما بسیار آسان تر می شود و بسیار راحت تر به خواسته های خود می رسید.پس در محیط اطراف خود دقیق شوید و جزییات را به خوبی ببینید.

مرحله 4: آگاهی از افراد دیگر
مرحله 4، سخت ترین و به احتمال زیاد قوی ترین حالت آگاهی.این حالت به لائوتسه معروف است
«شناخت دیگران هوش است. شناخت خود حکمت واقعی است تسلط بر دیگران قدرت است. تسلط بر خود قدرت واقعی است.» – (لائوتسه)
در حالی که رسیدن به مرحله اول آگاهی به خودی خود قدرتمند است. توانایی شناخت دیگران و آگاهی از دیگران یک شاهکار باورنکردنی برای دستیابی است. یادگیری خواسته ها و نیات دیگران به ما قدرت زیادی بر آنها می دهد. این امر به ما امکان می دهد مهربانانه و درست پاسخ دهیم، می توان از آن برای رسیدن به آنچه از دیگران می خواهیم استفاده کرد.
توصیف آگاهی از دیگران بسیار دشوار است، زیرا، واقعیت این است که افراد کمی به این مرحله به صورت کاملی تسلط پیدا می کنند. با این حال، حتی داشتن کسری از آگاهی از افراد دیگر به شما احساس راحتی و اعتماد به نفس می دهد زیرا همیشه می دانید که چگونه با مردم صحبت کنید. شما افراد را بهتر از خودشان می شناسید. شما تبدیل به یک آدم مردمی می شوید که ارزش فوق العاده ای دارد.پس با اینکه احتمالا نمی توانید روی همه افراد آگاهی پیدا کنید اما با تمرکز و دقت می توانید به بسیاری از افرادی که در زندگی شما به صورت روزمره حضور دارند آگاهی پیدا کنید.

steps-and-exercises-of-self-awareness

مرحله 5: آگاهی از آگاهی (پاداش آگاهی از خود) 
اکنون، این از لحاظ فنی یک مرحله آگاهی نیست و واقعاً می تواند در هر زمانی انجام شود، اما ارزش ذکر آن را دارد. بدانید که آگاهی محدود است و به نوعی مانند ماهیچه است. ظرفیت دارد و این ظرفیت قابل ارتقا است. هر چه در مراحل آگاهی بیشتر پیش روی کنید، انرژی بیشتری می گیرد. آگاه بودن مداوم می تواند خسته کننده باشد.
با این حال راه حلی وجود دارد، شبیه به عضله سازی، تمرین را با سبک ترین وزنه ها شروع کنید. در این مورد، مرحله 1، شروع به تمرین آگاهی از ذهن کنید تا زمانی که ذهن شما شروع به درد و خستگی کند. سپس استراحت کنید و بعداً دوباره امتحان کنید، متوجه خواهید شد که می توانید برای مدت زمان طولانی تری آگاه باشید. پس از تمرین زیاد، به مرحله دوم و غیره بروید. تا زمانی که بر مهارت آگاهی مسلط شوید و بتوانید به راحتی هر روز آگاهی از دیگران را تمرین کنید.

نتیجه:
خود شناسی و آگاهی از خود شیوه های بسیار و نکات فراوانی دارد که کا در این مطلب تلاش کردیم تا بخش کوچکی از آن را در اختیار شما بگذاریم. مطمئنا در آینده نزدیک توضحات و شیوه های بیشتری را با شما به اشتراک می گذاریم و به مراحل بعدی و انواع مدیتیشن نیز خواهیم پرداخت.
موارد ذکر شده در بالا تنها بخش کوچکی از تمرینات خودآگاهی بود. تمرینات خودشناسی و مدیتیشن همیشه در طولانی مدت و با ادامه دادن آنها نتایج شگفت انگیز خود را به ما نشان می دهند، پس با یک یا دو جلسه تمرین انتظار تغییرات شگرفی را از خود نداشته باشید و به تمرین ادامه دهید.


شاید به این دوره علاقه مند باشید : دوره راهنمای بیداری (شما در این دوره با خود حقیقی تان آشنا می شوید و راه برقراری ارتباط با حقیقت وجودتان را به صورت عملی فرا خواهید گرفت.برای اطلاع از جزییات این دوره روی متن نام دوره کلیک کنید.)

  • احساس حضور
  • آبان 30, 1400
  • 768 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + چهارده =

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...