فلوراید به طور طبیعی در خاک، آب و غذاها یافت می شود. همچنین به صورت مصنوعی برای استفاده در آب آشامیدنی، خمیردندان، دهانشویه ها و محصولات شیمیایی مختلف تولید و اضافه می شود.

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی است که کودکان را درگیر می کند. بسیاری از مردم در سراسر جهان نمی توانند هزینه معاینات منظم دندانپزشکی را بپردازند ، بنابراین افزودن فلوراید می تواند صرفه جویی و مزایایی را برای کسانی که به آن نیاز دارند ارائه دهد.

اما آیا از مضرات طولانی مدت فلوراید نیز آگاهی داریم؟ 

خمیردندانی که حداقل دو تا سه مرتبه در روز از آن استفاده می کنیم و هر بار حداقل دو دقیقه با بزاق و سلول های چشایی و سطح دهان و گلوی ما در ارتباط است و حتی گاهی اشتباها برای همه پیش آمده که آن را می بلعیم تا با قیمانده آن را با آب آشامیدنی وارد بدن خود می کنیم.
نگرانی هایی در مورد تأثیر فلوراید بر سلامتی ، از جمله مشکلات استخوان ها ، دندان ها و رشد عصبی ایجاد شده است.که بهتر است راجع به آن بیشتر بدانیم.

حقایقی در مورد فلوراید

فلوراید از فلورین به دست می آید که یک عنصر معمولی ، طبیعی و فراوان است.
فلوراید بیش از حد می تواند منجر به فلوروز دندان یا فلوروز اسکلتی شود که می تواند به استخوان ها و مفاصل آسیب برساند.
قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید با تعدادی از مشکلات سلامتی مرتبط است.

آسیب شناسی و خطرات استفاده از فلوراید غیر طبیعی:

فلوروز دندان

قرار گرفتن در معرض غلظت بالای فلوراید در دوران کودکی، هنگامی که دندان ها در حال رشد هستند، می تواند منجر به فلوروز دندان شود.یکی از نشانه های آن می تواند تغییر رنگ دندان ها باشد.
شیر دادن به نوزادان یا تهیه شیر خشک با آب بدون فلوراید می تواند از کودکان کوچک در برابر فلوروز محافظت کند.
کودکان زیر 6 سال نباید از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنند. هنگام مسواک زدن کودکان باید تحت مراقبت قرار گیرند تا از بلعیدن خمیر دندان اطمینان حاصل شود.
اما این نکته حائز اهمیت است که مصرف فلوراید حتی برای بزرگسالان نیز در مقادیر متعدد و زیاد مضر و خطرناک است.زیرا میزان مورد نظر و لازم فلوراید از طریق خاک جذب مواد غذایی شده و وارد بدن ما می شود پس استفاده مازاد آن مانند هر مکمل دیگری مضرات زیادی به همراه دارد.

فلوروز اسکلتی

قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید می تواند منجر به بیماری استخوانی شود معروف به فلوروز اسکلتی. در طول سالیان متمادی، این می تواند منجر به درد و آسیب به استخوان ها و مفاصل شود.

استخوان ها ممکن است سفت شده و کشش کمتری داشته باشند و خطر شکستگی را افزایش دهند. اگر استخوان ها ضخیم شوند و بافت استخوانی تجمع یابد، این می تواند باعث اختلال در تحرک مفصل شود.

مشکلات تیروئید

در برخی موارد، فلوراید اضافی می تواند به غده پاراتیروئید آسیب برساند. این می تواند منجر به هیپرپاراتیروئیدیسم شود که شامل ترشح کنترل نشده هورمون های پاراتیروئید می شود.

این می تواند منجر به کاهش کلسیم در ساختار استخوان و غلظت کلسیم بالاتر از حد معمول در خون شود که برای ما بسیار مضر است و غلظت کمتر کلسیم در استخوان ها باعث حساسیت بیشتر آنها به شکستگی می شود.

مشکلات عصبی
در سال 2017 ، گزارشی منتشر شد که نشان می داد قرار گرفتن در معرض فلوراید قبل از تولد می تواند منجر به پیامدهای شناختی ضعیف تری در آینده شود.
محققان میزان فلوراید را در 299 زن در دوران بارداری و در کودکان آنها بین سنین 6 تا 12 سال اندازه گیری کردند. آنها توانایی شناختی را در سنین 4 سالگی و بین 6 تا 12 سالگی آزمایش کردند. سطوح بالاتر فلوراید با نمرات پایین تر در آزمون های هوشی همراه بود.
در سال 2014 ، فلوراید به عنوان یک نوروتوکسین که می تواند برای رشد کودک خطرناک باشد همراه با 10 ماده شیمیایی صنعتی دیگر از جمله سرب ، آرسنیک ، تولوئن و متیل جیوه ثبت شد.

سایر مشکلات سلامتی
آکنه و سایر مشکلات پوستی
مشکلات قلبی عروقی ، از جمله تصلب شرایین و کلسیفیکاسیون شریانی ، فشار خون بالا ، آسیب میوکارد ، نارسایی قلبی و نارسایی قلبی
مشکلات باروری مانند کاهش باروری و بلوغ زودرس در دختران
اختلال عملکرد تیروئید
شرایطی که مفاصل و استخوان ها را تحت تاثیر قرار می دهد ، مانند آرتروز ، سرطان استخوان و اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
مشکلات عصبی ، احتمالاً منجر به ADHD می شود.
در یک بررسی ، منبع معتبر فلوراید به عنوان “پاک کننده الکترون شدید” با “اشتهای سیری ناپذیر برای کلسیم” توصیف شده است. محققان خواهان تجدید نظر در توازن خطرات و مزایا هستند.
مسمومیت با فلوراید
قرار گرفتن در معرض حاد و سطح بالای فلوراید می تواند منجر به موارد زیر شود:
درد شکم
بزاق بیش از حد
تهوع و استفراغ
تشنج و اسپاسم عضلانی
این میزان از مسمومیت ناشی از نوشیدن آب لوله کشی نخواهد بود.فقط در مواردی که آلودگی تصادفی آب آشامیدنی رخ می دهد ، به عنوان مثال ، به عنوان مثال آتش سوزی یا انفجار صنعتی ، ممکن است اتفاق بیفتد.

فلوراید به بسیاری از محصولات دندانپزشکی اضافه می شود مانند:
خمیر دندان
مواد پر کردن دندان
ژل و دهانشویه
برخی از مارک های نخ دندان
مکمل های فلوراید

منابع فلوراید غیر دندانپزشکی عبارتند از:
داروهای حاوی ترکیبات پرفلورین
غذا و نوشیدنی هایی که با آب حاوی فلوراید تهیه می شوند
آفت کش ها
اقلام ضد آب و مقاوم در برابر لکه با PFC
قرار گرفتن بیش از حد فلوراید ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:
فلوراسیون آب عمومی
غلظت بالای فلوراید در آب شیرین طبیعی
دهانشویه یا خمیر دندان حاوی فلوراید
آب بطری تست نشده
استفاده نامناسب از مکمل های فلوراید
برخی از غذاها
همه موارد قرار گرفتن در معرض فلوراید به دلیل افزودن مواد شیمیایی به آب و محصولات دندانپزشکی نیست.
برخی مناطق جغرافیایی دارای آب آشامیدنی هستند که به طور طبیعی دارای منبع فلوراید بالا هستند ، به عنوان مثال ، جنوب آسیا ، شرق مدیترانه و آفریقا.

عوارض جانبی احتمالی مصرف بیش از حد فلوراید عبارتند از:
تغییر رنگ دندان ها
مشکلات استخوانی
سایر عوارض جانبی احتمالی در بخش “خطرات” بالا ذکر شده است.

با تمام این توصیفات استفاده از محصولات بدون فلوراید یک انتخاب است اما دقت داشته باشید که فلوراید به خودی خود ماده ای است که به میزان مورد نیاز بدن در طبیعت وجود دارد و استفاده از آن در خمیردندان ها و دهان شویه ها می تواند در دراز مدت باعث آسیب های ذکر شده در بالا شود.

اما با استفاده از خمیر دندان گیاهی می توان در بخش دهان دندان و با استفاده از دستگاه تصفیه آب مجهز به فیلتر اسمزمعکوس نیز از فلوراید موجود در آب آشامیدنی دوری نمود.استفاده از خمیردندان های گیاهی آن هم آن دسته ای که حاوی موادی چون روغن میخک(محافظ عالی دندان) یا روغن نعنا و برخی دیگر از مواد مفید دندان هستند نه تنها هیچ ضرری برای دهان و دندان شما ندارند بلکه هر روز به سلامت آنها می افزایند.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.در پایان همین مطلب نظر خود را راجع به استفاده از محصولاتی مانند خمیر دندان های گیاهی با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

 

منبع: medicalnewstoday.com

  • احساس حضور
  • شهریور 25, 1400
  • 403 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *